Obtíže a komplikace při ortodontické léčbě

23. února 2009 v 16:01 | Bája |  Rovnátka

Obtíže a komplikace při ortodontické léčbě

Počáteční nepříjemností po nasazení fixního aparátu je tlak na zuby, někdy i bolestivost zubů. Tyto obtíže jsou velmi individuální. Začínají většinou druhý den po nasazení a netrvají déle než týden. Ve výjimečných případech je možné bolestivé symptomy utišit analgetiky. Tyto obtíže se mohou opakovat po každé kontrole, ne však v takovém rozsahu jak na počátku a trvají již jen kratší dobu.
Pacient také může mít na sliznici tváře oděrky a otlačeniny. V těchto případech máte k dispozici ochranný vosk, někdy je třeba navštívit lékaře a dráždicí prvek odstranit. Potíže pak velice rychle vymizí.

Někteří pacienti mají tendenci k tzv. resorpci kořene, což znamená zkracování kořene zubu. Během ortodontické léčby tak u nich může dojít k urychlení tohoto procesu. Jedná se však o nepatrné změny délky kořene nemající vliv na funkčnost a trvanlivost zubu.
Ve výjimečných případech také léčba neprobíhá tak, jak jsme předpokládali ve stanoveném plánu. Důvodem mohou být nepředvídané komplikace léčby, jako je neobvyklá tkáňová reakce pacienta, či růst pacienta. To vše může léčbu značně prodloužit, změnit původní léčebný plán či způsobit, že výsledný efekt není tak dobrý, jak bychom si přáli.

Nejčastější komplikací ortodontické léčby je však vznik odvápněných skvrn z důvodu špatné hygieny. Zubní tkáň pod zámky ohrožena není, naopak, je jimi stoprocentně chráněna. Nebezpečím je nečistý povlak na zubech kolem zámků a mezi nimi. V tomto plaku se vyskytují bakterie, které způsobují rozklad potravy a vlivem takto vzniklých kyselin dochází k naleptání a odvápnění skloviny. Výsledkem jsou bílé či žluté skvrny na zubech, které již nevymizí a jsou trvalé! Tyto nežádoucí účinky někdy nelze zpozorovat během léčby (v případě, že jsou patrné, jsou důvodem k okamžitému sejmutí aparátu !), ale často se objeví až po sejmutí fixního aparátu v podobě bílého okrouhlého lemu. Je velmi smutné , jsou-li výsledkem ortodontické léčby zuby sice "rovné", ale, díky naprostému a dlouhodobému zanedbávání hygieny, skvrnité! V nejhorších případech mohou dokonce vzniknout kolem zámků kazy. Zubní povlak také způsobuje záněty dásní. Léčba v takovém prostředí je pro lékaře nepříjemná a komplikovaná (časté krvácení, uvolňující se zámky). Je také známo, že v zánětlivé dásni se zuby posouvají pomaleji či dochází k poškození vazů upevňujících zub v kosti. Je třeba znovu zdůraznit , že nedostatečná hygiena je důvodem k předčasnému ukončení léčby. Za takto (někdy nevratně) poškozené zuby je plně zodpovědný pacient.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama